İletişim Kurumsal

Rekortmen Hibrit KIA Niro...

En düşük yakıt tüketimine sahip hibrit otomobil ünvanını alarak Guinness rekorlar kitabına giren KIA Niro, Türk tüketicisi ile buluşuyor...

 

Crossover modelinin pratikliğini ve tasarımını etkin hibrit gücüyle bir araya getiren Niro, sınıfının en iyisi olarak öne çıkıyor. 5 yıl garanti onarım güvencesi, özel eko-araç platformu ve eşsiz hibrit sistemiyle KIA’nın yeni crossover modeli Niro birçok ilke imza atıyor. ABD’yi uçtan uca en düşük yakıt tüketimiyle giden hibrit otomobil unvanını resmi olarak alarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Niro,  üstün başarısı ile dikkat çekiyor.

 

Hibrit modelinin yüksek yakıt verimliliğini çekici bir tasarım ile birleştiren KIA Niro, türünün ilk örneği olarak yollara çıkıyor. Paralel hibrit sistemi, 1,6 litre hacimli direkt enjeksiyonlu benzinli motor, lityum-iyon polimer batarya ve 32 kW elektrikli motordan oluşan ve gücünü altı kademeli çift debriyajlı şanzımanla ön tekerleklere aktaran Niro, sadece 88 gr/km CO2 emisyon salınımı yapıyor. 3,8 lt/100km yakıt tüketimi ile sınıfının en tutumlu ve çevreci ürünü olarak öne çıkan KIA Niro ayrıca, 141PS motor gücü ile segmentinin en yüksek performansını sunuyor.

 

Yeni KIA Niro bünyesinde birçok önemli donanımı da barındırıyor. Niro, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, ısıtmalı koltukları ve geri görüş kamerası ile hayatı kolaylaştırırken, sunroof ve 18 inç alaşım jantları ile de dikkatleri çekiyor. Kullanıcılar, aynı zamanda kablosuz akıllı telefon şarjı ve 220 V’luk priz girişi ile tüm elektronik aletleri şarj edebiliyor.

 

Geleneksel elektronik ve sürekli değişen şanzımanla donatılmış rakip hibrit modellerle karşılaştırıldığında, Nironun altı kademeli çift kavramalı şanzımanı gaz emirlerine çok daha çabuk tepki veriyor ve böylece çok daha atak ve eğlenceli bir sürüş sunuyor. Küresel geliştirme programı çerçevesinde Avrupa, Kuzey Amerika ve Uzakdoğu'da yol testleri gerçekleştirilen yeni KIA Niro, söz konusu testlerde kaydedilen gelişmelerin de yansıması olarak benzersiz bir sürüş deneyimi, üstün direksiyon hâkimiyeti ve tam bağımsız yürüyen aksam sayesinde son derece dengeli bir sürüş elde ediyor. Boyutlarıyla da öne çıkan KIA Niro, segmentinin en geniş bagaj hacmini tüketicilerle buluşturuyor.

 

Çekici, estetik ve zarif çizgileri ile yeni KIA Niro'nun aerodinamik açıdan optimize edilmiş dinamik gövdesi, KIA'nın ABD-Kaliforniya ve Kore-Namyang'taki tasarım merkezlerinde geliştirildi.

 

Niro ile ilgili düzenlenen basın toplantısında, KIA’nın şu anki marka değerinin 6,3 milyar dolar olduğunu belirterek konuşmasına başlayan KIA Grup Direktörü Ayşe Tuncel, marka değerinin her yıl katlanarak arttığını belirtti. KIA’nın Interbrand tarafından her yıl açıklanan “En İyi 100 Küresel Marka” araştırmasında 2016 yılında 5 basamak atlayarak, 74. sıradan 69. sıraya yükseldiğini söyledi. Uyguladıkları stratejinin sadece satışları yükseltme üzerinde olmadığını, aynı zamanda marka algısının değerini de yükseltme üzerine olduğunu ifade eden Tuncel, hedeflerinin iki yıl için ilk 10 içinde yer almak olduğunu söyleyerek Niro ile ilgili konuşmasına geçti.

 

KIA’nın çevreci araç geçmişinin 30 yıl önceye dayandığını ifade eden KIA Grup Direktörü Ayşe Tuncel, Niro’nun iddiasının segmentinde en güçlüsü olmak olduğunu belirtti. Enleri ve ilkleri temsil eden çevreci Niro ile gerek donanım, gerekse fiyatı açısından oldukça iddialı olduklarını dile getirdi.

 

Ayşe Tuncel, “Niro’yu oldukça cazip bir fiyatla Türkiye pazarına sunuyoruz. Niro’nun üstün özellikleri ve rekabetçi fiyatı ile kısa sürede Hibrit SUV segmentinin önemli oyuncularından biri olacağını öngörüyoruz ve Türkiye’deki hibrit pazarına sıkı bir rekabet getireceğini düşünüyoruz” dedi ve ekledi “Niro C SUV segmentinde hibrit araç olarak çıkan ilk model ve bu segmentin yaratıcısı konumunda.” Tuncel, segmentinin en yüksek motor gücüne ve en az yakıt tüketimine sahip olan Niro’nun bagaj hacminin çok büyük, dingil mesafesinin uzun olmasından dolayı ise iç mekanının da çok geniş olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra; Euro Ncap çarpışma testlerinden 5 yıldız aldığını ve 3,8 litrelik düşük yakıt tüketimi ile Guinness rekorlar kitabına giren rekortmen bir araç olduğunu belirtti.

 

Ayşe Tuncel; Niro’nun, hibrit teknolojisinin çevreci ve ekonomik avantajları ile SUV’nin aktif sürüşü, sportif görünümü ve geniş hacmini birleştirdiğinin altını çizdi. “Niro, alışılagelmiş bir SUV boyutlarında ve çekici bir görünüme sahip olduğundan geniş kitlelere hitap edeceğinden hiç kuşkumuz yok. Şimdiden 100 adetlik sipariş aldık, yıl sonuna kadar 500 adetlik bir planlama yaptık ama bunun üzerine çıkacağımızı düşünüyorum” dedi.

 

KIA’nın 2016’dan 2023’e kadar  “Neden Hibrit?” konulu global bir araştırmaya da başladığını belirten Ayşe Tuncel, yakıt tüketiminde yaşanacak gelişmelerin 2023 yılında dizel motor kullanımının %55’ten %41’e gerileyeceğini, benzinin %41’den %40’a ineceğini, hibrit ve elektrikli gibi alternatif yakıtların oranının ise %3’ten %19’a yükseleceğini ifade etti. Tuncel, 2020 yılına kadar çevreye duyarlı elektrikli ve hibrit toplam 11 modelin getirileceğini de sözlerine ekledi.

 

Çelik Motor Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Maraş, KIA markasının Niro ile düşük emisyonlu araç kategorisinde öncü rol oynayacağını belirtti. Maraş, KIA’nın hibrit otomobil alanında katettiği önemli adımları gözler önüne seren Niro’nun, ABD’yi uçtan uca en düşük yakıt tüketimiyle geçerek, resmi olarak Guinness rekorlar kitabına girdiğini söyledi.

 

Kiralama sektörü ile ilgili de açıklamalarda bulunan Özgür Maraş, Niro’yu daha fazla kişiye deneyimletmek amacıyla Garenta Day ile kiralama yapılabileceğini belirtti. “Hibrit konusunda fikri olmayan biri bile kiraladığında hibrit sahibi olabiliyor.”

 

Niro, KIA markasının düşük emisyonlu araç kategorisinde başı çeken, rahat ve sürüş keyfi veren araçlar sunmada katettiği önemli adımları gözler önüne seriyor. Türkiye’de ilk kez Mayıs 2017’de görücüye çıkan Hibrit KIA Niro, 123.900 TL’lik fiyatı ile satışa sunuluyor. Niro’nun Plug-in versiyonu da yılın son çeyreğinde tüm dünya ile birlikte aynı anda Türkiye’de olacak.